Miminka

                      

                                                        Několik rad po příchodu z porodnice

Kojení: podle chuti novorozence nebo po 2-3 hodinách, novorozenec pije až 8-12x za den, spavé děti je nutné budit po 3. hodinách, nedonošené a malé děti budit i v noci. Zpočátku je vhodné kojení z obou prsů. Ne každý křik znamená hlad. Důležitá je správná technika kojení/ při první návštěvě dostanete informační brožurku o kojení/. Nechávejte po jídle odříhnout, noste miminko v klubíčku, na tygříka. Při břišních kolikách můžete podat Espumisan, event. SAB před každým kojením. Lze podávat probiotika, obzvlášť jsou vhodná po porodu císařským řezem. /probiotické kapky, laktobacilky, Colinfant/. Kojící maminka může pít fenyklový čaj,omezit nadýmavé a dráždivé potraviny ve stravě. Porodní váhy většinou novorozenec dosáhne ve 2. týdnu věku, miminko by mělo přibírat na váze 150-300gr/ za týden, vypít 120-150ml/kg/den. První 2-3 týdny si miminko a maminka na sebe zvykají, nemějte obavy, že si dítě nevypije danou dávku, většinou do 6. týdne věku se v kojení vytvoří určitá pravidelnost, přechodné obtíže, bolestivé bradavky, neklidné miminko a pocity neschopnosti postarat se o své dítě zažívá hodně maminek, vliv na to mají i hormonální změny v těle maminky. Na podporu kojení ráda doporučuji i homeopathickou léčbu Ricinus Communis 5CH 2x5 granulek a na zánět prsou a teplotu Belladonu 9CH až 4x5granulek, na popraskané bradavky mast Purelan.

Nepřestávejte kojit bez porady !!

Umělá výživa: příprava jen z převařené kojenecké vody /nejlépe do 1 roku věku/ před zahájením se poraďte s dětským lékařem o typu mléka. Rodiče neklidných miminek obvykle střídají bezdůvodně různé druhy mlék, většinou i bez efektu. Pokud se v rodině vyskytuje alergie ekzémy, doporučujeme podávat hypoalergenní mléka s označením HA. Při ublinkávání s podezřením na reflux, podáváme Gastrotuss, nebo Nutriton, popř. Mléko s AR.

Stolice: kojenné dítě má stolici až 8x za den, po týdnu věku, ale nemusí mít stolici až 1 týden, stolice se přirovnává k míchaným vajíčkům, po nějaké době na vzduchu může být nazelenalá, po stolici je nejlépe umýt zadeček pod tekoucí vodou, pokud bude ve stolici krev, hlen zelený, stolice vodnatá, poradite se s lékařem.

Močení: 6-12 pomočenných plen je známkou, že Vaše dítě dobře pije.

Oči: ospalky otřít převařennou vodou nebo oční vodou, při výtoku z oka možno kapat 5x denně Opthalmo Septonex, nebo Ocuflash, při přetrvání se poraďte s lékařem.

Uši a nos: jemně vytřít štětičkou, při rýmě zvlhčovat Libenarem, pravidelně a zvláště před jídlem odsávat, zvýšit polohu /matraci podložit, nedávat polštář / a zvlhčovat vzduch/ namočené ručníky kolem postýlky /. Do nosu lze používat i Nasivin, mořskou vodu nebo NasoDrill. Odsávat odsávačkou, nejlepší odsávačkou na vysavač-Nosátko nebo Baby-vac.

Pupík: jemně vytřít lihem zakoupeným v lékárně, přílišné ošetřování může bránit hojení, týden nenamáčet. Pokud vám pupek v porodnici neodstranili, tak ošetřujte pahýl taky lihem, sám odpadne do týdne, krvácení z pupku konzultujte s lékařem.

Prsní žlázy: zvětšení prsních žláz v novorozeneckém období u chlapců i holčiček je reakcí na hormonální změny v tělě maminky, nemusíte se ničeho obávat.

Genitál: holčičky myjeme vodou, na čištění a ošetření v oblasti plen lze použít dětský olej, Infadolan, otírání odpředu ke konečníku, pravidelně promazávejte, předejdete synechiim. Chlapečci: předkožku jen omývejte, nepřetahujte do 3.let věku.

Novorozenecká žloutenka: nažloutlá barva může přetrvávat až 2. měsíce, dávejte dítě ke světlu dennímu, k oknu, žluté barvivo se světlem pomáhá odstranit.

Ublinkávání: je časté, je způsobeno nezralostí jícnového svěrače, tzv reflux jícnový, pomáhá Gastrotuss nebo Nutriton. Opakované zvracení obloukem je nutné konzultovat s dětským lékařem.

Škytání: je u miminek velmi časté, nejde o onemocnění, pomáhá Sab, nebo podat tekutinu, nebo z homeopathie Cuprum metalicum .

Pobyt venku: od 2.dne po propuštění při nekomplikovném poporodním období a podle počasí, v zimě se nechodí na procházky pod - 5°C, v létě spíše ranní nebo pozdně odpolední procházky, do 1.roku neopalovat.

Kůže: koupele - ve vodě, lze přidávat nejlépe koupací olej /Linolla, Balneum, Oilatum/ při podřážděné pokožce odvar heřmánek, nebo řepík, nebo slabý roztok hypermangan, na zadeček Sudocrem, Bepanhene, Rybilka, Ondřej mast, při horších opruzeninách Imazol krempst.

Celé tělíčko promazávejte čistým glycerinem, nebo plet. mlékem např. Excipiale, olejíčky nepoužívejte, hlavně v létě, způsobují potníčky na tělíčku

Šampony -nejlepší linola šampon, na zaschlé crustičky BabySquam Bioderma, nebo Kito-Z, vyčesávat hřebínkem.

Ochrana před sluníčkem Daylong Kids, Linola Sonnenschtz, Anthelios, Nivea, PhotodermKid.

Před mrazem Linola Fett mast, Nivea, Baby Sebamed.

Kupte si domů teploměr, Paralen čípky.

Pečlivě zvažte dlouhé cesty, nákupy v Obchodních centrech a velké návštěvy s novorozencem i maminky by se 6.týdnů měli chránit před infekcí.

U předčasně narozených dětí, dětí se zdravotní komplikací doporučuji používat alarm dechu, nikdy nenechávejte spát miminko na břiše!!!

Nebojte se na cokoliv zeptat, napsat nebo zatelefonovat.